سرام-گرافیک

زمان مورد نیاز برای مطالعه این داستان فقط 5 دقیقه

 

بعد از ظهر روز 17 آبان ماه 1397 که از قضا پنجشنبه هم بود و بارون هم تازه بند اومده بود از خونه زدم بیرون و با یه صحنه بد مواجه شدم !!!دیدم که ماشینم رو که جلوی در پارک کرده بودم ، بردن و برعکس ضرب المثل جا تره و بچه نیست اینجا جا خشک بود و ماشین نبود!!!اولین کاری که کردم زنگ زدم به 110 و نیروهای زحمت کش انتظامی بعد از پرسیدن چند تا سوال مثه این " شما با کسی دشمنی نداشتید ؟" یا " به کسی بدهکار نبودید که در ازای طلبش ماشینتونو برداره؟"یا"با کسی شوخی ندارید ؟" و ... یه گشت رو فرستادن تا در محل گزارش تهیه کنه و ببینه که واقعا سرقت خودرو اتفاق افتاده یا نه .بعد از حدود 5 دقیقه گشت انتظامی رسید و باز همون سوالها رو از من پرسید و گفت الان برو کلانتری و تشکیل پرونده بده ما هم گشت میزنیم ببینیم که کجاست شاید همین اطراف رهاش کرده باشن . من هم سریع با سند ماشین و مدارک هویتی خودم ( که فقط شناسنامه بود ، چون بقیه رو تو ماشین گذاشته بودم و همراه با ماشین به سرقت رفته بودن ) رفتم کلانتری و بعد از تشکیل پرونده،مسئول تجسس کلانتری محل گفتن که روز شنبه تشریف بیارید تا نامه بدم برید دوربینها رو چک کنید . برای من سوال بود که آیا باید من دوربینها رو چک کنیم و یا این وظیفه پلیس هستش؟و اصلا منظورش از دوربین ، دوربینهای نیروی انتظامیه ؟ به هر حال من ، بردار و پدرم نمیتونستیم تا 2 روز دیگه صبر کنیم و فقط دوربینها رو چک کنیم. تو این فرصت سارق یا سارقین میتونستن هر جایی برن و هر کاری که میخان با ماشین من انجام بدن. به خاطر همین گشت خودمون رو شروع کردیم .اطراف محل سرقت چند تا فروشگاه و منزل مسکونی بودند که دوربین مداربسته داشتن ، برادرم پیشنهاد داد از اونها بخوایم تا تصاویر امروز بعد از ظهر رو در اختیار ما قرار بدن شاید سرنخی گیر بیاریم.ولی متاسفانه اثری از ماشینم نبود . این نشون میداد که سارق محل سکونت ما رو دور زده و از حاشیه شهرک که مغازه ای نداره فرار کرده.

 

فردا صبح ( یعنی صبح جمعه 18 آبان 1397 ) با برادر کوچیکم یه طرف دیگه رو بررسی کردیم . آخه همه به ما میگفتن که سارقین خودرو بعد از اینکه کارشون با ماشین تموم میشه اونو یه وری ول میکنن و میرن . ما هم به همین امید گشت میزدم بلکه ماشین رو پیدا کنیم ولی هیچ اثری ازش نبود . بیخیال گشت زنی شدیم و حدس میزدیم ماشین ما رو از بیراهه بردن که دوربینها تصویرش رو ضبط نکردن . تا اینکه صبح روز شنبه بعد از مراجعه به کلانتری محل برای دریافت نامه کنترل دوربین و معطلی 1 ساعته مسئول تجسس پرونده، نامه رو به ما دادن تا بریم دوربینها رو چک کنیم ولی برخلاف تصورات من دوربینها تو شهرداری بودن نه تو نیروی انتظامی!!!مسئول دوربینها با صبر و حوصله هرچه تمام و ادب و احترام بیشمار تصاویر رو در اختیار ما قرار دادن و من تو دفترم باید یه فیلم 4 ساعته رو از دید 4 تا دوربین متفاوت با حوصله نگاه میکردم . خیلی سخت بود باید در مجموع 16 ساعت فیلم میدیدم!!!ولی بخت با من یار بود و اواخر ساعت دوم فیلم صامت تصویر ماشینو دیدم.از اونجایی که روی آژیر دزدگیر باید ماشینم جفت راهنما میزد ولی راهنمای سمت شاگردم مشکل داشت فقط راهنمای سمت راننده میزد و این خودش بزرگترین نشونه تو فیلمها بود با توجه به اینکه زمان دقیق سرقت رو فهمیده بودم با مراجعه به همون زمان در فیلمها دیگه رد حرکت خودرو رو تا آخرین میدان خروجی شهر زدیم ولی از اونجا به بعد شهرداری دوربین نداشت و مشکل اصلی هم از همینجا شروع شد.چون دیگه بعد از میدان نمیدونستم که ماشین سمت کدوم خروجی رفته تا بتونم رد بعدی رو بگیرم.

 

من یه دوست خوب دارم که در فاوا کار میکنه. میپرسید فاوا کجاست یا چیه ؟! فاوا یعنی فناوری اطلاعات و ارتباطات. ازش کمک خواسته بودم و ایشون به من گفتن که دو تا کار میتونن برام انجام بدن : یکی اینکه همون شب حادثه پلاک ماشین رو تو سیستم سرچ کنه و مطمئن بشه که سرقت خودرو در سیستم سراسری نیروی انتظامی ثبت شده و دوم اینکه روز شنبه که میره سرکار دوربینهای کل کشور رو بررسی کنه ببینه ماشین ترددی داشته یا خیر . که همون شب مشخص شد که بچه های کلانتری هنوز  پلاک خودرو رو ثبت نکردن با اینکه 5 - 6 ساعت از گزارش سرقت گذشته بود. با تماس دوستم و خود من، دوستان زحمت اینکار رو کشیدن و البته خیلی هم بدشون اومد که "چرا تو کارشون دخالت میکنیم"روز شنبه دوستم توی سیستم نیروی انتظامی بررسی کرد و دیدیم که هیچ ترددی برای ماشین ثبت نشده. بخاطر همین یه محدوده مشخص برام تعیین شد . یعنی هر جایی تاقبل از رسیدن به دوربین های راهنمایی و رانندگی . البته این فقط یک حدس بود و میتونست ماشین رو از بیراهه برده باشه . به هر حال من با خوش بینی ماشین رو داخل این محدوده در نظر گرفتم و به تلاش نیروی انتظامی اکتفا نکردم . دوربین به دوربین و محل به محل پیش رفتم تا اینکه به محله .... رسیدیم ولی دیگه کار داشت سخت میشد که یکی از دوستان به طور تصادفی داخل فیلم دوربینهای شهرداری خودروی دیگه ای رو دید که پلاکش برای منطقه ما نبود ، پلاک رو برداشتیم و حدسمون این بود که همراه سارقه و باید زیر نظر بگیریمش . تو دوربینهای بعدی بجای اینکه فقط دنبال خودروی سرقت شده بگردیم دنبال خودروی سارق هم بودیم .

 

اطلاعاتمون رو در اختیار نیروی انتظامی گذاشتیم و ازشون خواهش کردیم که استعلام پلاک سارق رو هم بگیرن که بعد از استعلام مشخص شد که اون هم دزدیه!!!انگار تمام تلاشمون بی فایده بود ولی یه چیزی ته دلم میگفت که هرچه زودتر ماشین پیدا میشه . تا اینکه ظهر روز یکشنبه 20 آبان 1397 گوشیم زنگ خورد و شخصی به نام سروان گلمحمدی از کلانتری محله ... بود و گفت که خودروی شما کشف شده . بعد از مراجعه به کلانتری و صحبت با عوامل پرونده مشخص شد که گشت نیمه شب به خودرویی با پلاک غیر بومی برخورد میکنه و بعد از استعلام میفهمه که همون خودروی سارق داستان ماست و در کمین میشینن و میبینن که سارقین از منزلی مقابل همین خودرو بیرون میان. خلاصه 3 نفر از این باند 4 نفره که کارشون این بوده که ماشین رو اول سرقت میکنن و بعد لوازم مهمشو جدا میکنن و میفروشن و اونو یه طرفی رها میکنن دستگیر شدن ..

 

ماشین من پیدا شد ولی خیلی چیزاش رو برداشته بودن این اتفاق یه حکمت بزرگ داشت و چند تا تجربه خوب که میخام اونها رو به شما هم انتقال بدم:
حکمتش این بود که من 1 سال از تاریخ تمدید گواهینامم گذشته بود و خبر نداشتم تا زمانیکه بعد از سرقت رفتم گواهینامه المثنی بگیرم فهمیدم و ممکن بود هر اتفاق ناگواری برام بیافته .

و اما تجربیات :
اولیش اینه که همه جا دوربین هست ، اگه به حضور خدا اعتقادی ندارید، بدونید که دوربینها همیشه دارن فعالیت های ما رو ثبت و ضبط میکنن.

دومیش اینه که آدم تا چیزایی رو که داره از دست نده قدرشون رو نمیدونه . لطفا قدر داشته هاتونو بدونید و غصه نداشته هاتونو نخورید.

سومیش اینه که همیشه به پلیس اعتماد کنید.درسته بعضی وقتها نه ابزار درستی دارن و نه وقت کافی ولی توشون آدمای کار درستی هم پیدا میشه.

چهارمیش اینه که اگه مدارکتون به سرقت رفت سریع نرید کلی هزینه کنید و المثنی بگیرید ، شاید پیدا بشن.

پنجمیش اینه که اگه ماشینتون سرقت رفت تو اظهارات اولیه خیلی دقت کنید که چی تو ماشین داشتید،به حرف افسر گوش ندید که میگه "حالا اینا رو ولش کن بذار ببینیم ماشین پیدا میشه یا نه" . دقیق و ریز تمام وسایل اضافی داخل ماشین رو بنویسید چون در بیشتر موارد خود وسایل داخل ماشین هدف سرقت هستن نه خود ماشین.

در نهایت آرزو میکنم این اتفاق برای هیچ کدومتون نیافته . ولی اگه افتاد میتونید با من تماس بگیرید تا بتونم کمکتون میکنم.