سرام-گرافیک

دروغ سیزده بدر

مونا ملکی

درمورد شوخی سیزده بدر شنیدید؟

در فرهنگ ایران بوده و هست که مردم روز سیزده بدر با هم شوخی می کنند به نام دروغ سیزده که جنبه سرگرمی و خنده داشته است. مثلا دروغ های عجیب و قریب به هم میگفتند.

همچنین روز دروغ آوریل (April fool’s day) هم در بسیاری از کشورها به عنوان یک روز ویژه با گفتن دروغ‌هایی به شوخی است که در یکم آوریل برگزار می‌شود.
جالب است بدانید آغازماه آوریل یک روز پیش از سیزده نوروز است که هر چهار سال یک بار دقیقا با روز سیزده بدر ما همزمان میشود می‌باشد.


پوستر های پایین شوخی سیزده بدر کانال ایده های تبلیغاتی بود تا بهانه ای باشه که یک روش تبلیغاتی جالب و ویروسی رو براتون شرح بدم که خیلی از شرکتهای بزرگ ازش استفاده میبرند.


تبلیغ موفق و هوشمندانه تبلیغی است که دیگران برای انتشار آن به شما کمک کنند. کمترین هزینه و بیشترین بازخورد.

شوخی سیزده یا دروغ سیزده یک موقعیت خوب برای این سبک تبلیغ هست که شرکتهای بزرگی برای جلب توجه مشتریان خود از آن بهره میبرند و به موفقیتهای چشمگیری هم دست یافتند.دروغ سیزده شرکت پپسی
ما عاشق کوکاکولا هستیم


دروغ سیزده شرکت اسکایپ
دروغ سیزده پپسی – قوطی های آبی رنگ را نخرید (1996)
پپسی در دروغ 13 خود اطلاعیه ای مبنی بر قوطی های هوشمند منتشر کرد براین اساس که از این پس اگر تاریخ انقضای محتویات قوطی های پپسی بگذرد رنگ قوطی آبی خواهد شد پس از خرید قوطی های آبی رنگ خودداری کنید. این نکته که در آن زمان تمام قوطی های پپسی آبی رنگ بودند تاثیر تبلیغاتی زیادی بر معروف شدن این دروغ سیزده داشتدروغ سیزده گوگل – همکاری با گوگل در صفحه جستجو (2011)

گوگل از جمله شرکت هایی است که علاقه زیادی به دروغ سیزده نشان میدهد، امسال نیز میتوان انتظار دروغ جدید از این شرکت داشت. اگر دقت کرده باشید هنگام تایپ در نوار جستجو، گوگل عبارت شما را حدس زده و تکمیل میکند. در دروغ سیزده سال 2011، گوگل ادعا کرد که این کار توسط کارمندان این شرکت انجام میگیرد و قصد دارد افرادی را برای انجام این کار استخدام کند. در پایین صفحه اصلی گوگل لینکی برای درخواست استخدام و همکاری قرار داده بودند.